در طراحی و راه اندازی یک وب سایت موفق به نکات بیشماری باید توجه داشت اما بیشتر وب سایت های موفق ویژگی های مشترکی دارند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

1- سایت را برای کاربران طراحی کنید نه برای موتورهای جستجو
همانطور که پیشتر در مقاله ی "راز افزایش مشتریان وب سایت" اشاره شد "سایت را برای کاربران طراحی کنید نه برای موتورهای جستجو!" متاسفانه رقابت بر سر یدست آوردن بالاترین نتیجه در جستجوها موجب شده که صاحبان وب سایت از هدف اولیه و اصلی خود که ارتباط یا کاربران سایت هست غافل شده و متمرکز بر بهینه سازی برای موتورهای جستجو شده اند. رعایت اصول بهینه سازی موتورهای حستجو تا آنجا پسندیده است که خدشه ای در تعامل کاربر با سایت وارد نکند. یادتان باشد مشتریان نهایی وب سایت شما، کاربران هستند نه موتورهای جستجو.  در همین مقاله به موارد زیادی از جمله: هدف سایت، محتوا، بروزرسانی، شبکه های اجتماعی و .... اشاره شده است که توصیه می کنم مطالعه بفرمایید.

2- سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو
مطلب بالا نباید شما را دچار این سوء تفاهم کند که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو فرآیندی کم اهمیت است. حکایت اولین یافته‌ها در گوگل، حکایت مغازه‌هاست در راستهٔ اصلی بازار تهران و تعداد ویزیتورهای این سایت‌ها حکمِ سیل مشتریان این مغازه‌ها. شما هم می‌توانید خدماتتان را در بهترین سرقفلی دنیای مجازی عرضه کنید در حالی که یک هزارم قیمت چنین سرقفلی ای را راستهٔ بازار نمی‌پردازید! در صورت علاقمندی به این موضوع می توانید به مقاله "افزایش واقعی ترافیک وب سایت" مراجعه نمایید.

3- سرعت بارگذاری وب سایت
سرعت بارگذاری وب سایت از جمله مواردی است که هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو اهمیت دارد. آزار دهنده ترین نکته برای کاربردر هنگام بازدید از سایت ، انتظار بیش ازحدش برای بار گذاری سایت است که اگر این زمان از 5 ثانیه بیشتر شود باعث آزردگی کاربر خواهد شد ، اگرچه سایت شما یکی از بزرگترین سایت ها باشد. ممکن است سایت شما از طراحی بسیار زیبایی بهره مند باشد، اما به علت سرعت کم بارگذاری آن فقط تعداد کمی از افراد توانایی دیدن و استفاده کردن از سایت را داشته باشند.
همچنین گوگل از طریق روشهایی سرعت وب سایت شما را تخمین میزند و یکی از معیارهای موتورهای جستجو برای رتبه بندی وب سایت، سرعت است.

4- گرافیک ظاهری سایت
یکی از مهمترین مسایل در طراحی وب سایت قسمت ظاهری آن است. چراکه اولین چیزی که مخاطب را تحت تاثیر قرار میدهد، طراحی ظاهر، رنگها و هارمونی محتوا است. هر وب سایت فقط چند ثانیه وقت دارد تا خود را به عنوان اولین بازدید در دل مخاطب جا کند. اگر وب سایت شما امکانات بسیار فراوان و قدرتمندی داشته باشد، ولی طراحی صحیحی نداشته باشد نمیتوانید انتظار بازخورد مناسبی را از آن داشته باشید.یکی از دلایل مهمی که یک وب سایت فروش بالا دارد و یکی دیگر با اینکه چند سال سابقه دارد فروش بسیار پایینی دارد همین است.واقعیت این است که در فضای اینترنت قدرت و قابل اعتماد بودن یا نبودن شما به وب سایت شما بستگی دارد. پیاده سازی یک طراحی قدرتمند و در عین حال سبک با در نظر گرفتن معیارهای روانشناسی شده مهمترین هدف طراحی ظاهری هر وب سایتی است.

5- امنیت سایت
امنیت سایت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و می توان گفت موثرترین عامل ادامه فعالیت ، ثبات و اعتبار یک سایت با توجه به موارد دیگر ، موضوع مهم امنیت است. متاسفانه با بررسی وضعیت سایت های عادی و حتی بزرگ و حساس به این نتیجه می رسیم که بسیاری از مدیران و مسئولان سایت ها اهمیت کمی به امنیت سایت می دهند. هک نشدن سایت ، امن بودن سایت را تضمین نمی کند به این معنی که ممکن است بر روی یک سایت با ضعف های امنیتی ، تلاشی برای هک و نفوذ به آن انجام نشده است و در صورت انجام سایت مورد بحث آسیب پذیر خواهد بود. اهمیت امنیت سایت زمانی مشخص می شود که سایت تحت حمله قرار دارد که محتمل به دو نتیجه خواهد بود. اگر امنیت سایت بصورت صحیح تامین شده باشد حمله ناموفق بوده و سایت آسیبی نخواهد دید اما اگر موارد امنیتی رعایت و تامین نشده باشد ضریب آسیب پذیری سایت بسیار بالا خواهد بود و امکان هک سایت و نفوذ به آن وجود دارد.

6- بودجه شما برای طراحی سایت
همانطور که در مقاله ی " تعرفه طراحی وب سایت" اشاره شد تعیین هزینه ی طراحی یک وب سایت به عواملی از جمله امکانات مورد نیاز شما بستگی دارد. مشتریان زیادی تماس میگیرند و بدون هیچگونه توضیحی در مورد هزینه ی طراحی وب سایت می پرسند، درواقع طراحی وب سایت از جهاتی شبیه به ساخت یک خانه است! همانطور که در تعیین قیمت یک خانه عوامل زیادی از جمله: متراژ بنا، تعداد طبقات، امکاناتی نظیر آسانسور و بسیاری موارد دیگر دخیل هستند، قیمت و هزینه طراحی سایت حرفه ای به موارد زیادی از جمله امکانات مورد نظر شما، کدنویسی صحیح، هاست مناسب، قالب اختصاصی، سئو و بهینه سازی، پشتیبانی سایت و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد. قبل از انجام هر کاری باید در مورد بودجه خود فکر کنید.همیشه توابعی وجود دارند که شما ‏بدون آنها قادر به انجام کاری نیستید. برای مثال اگر تمایل دارید که محصولات خود را به صورت ‏آنلاین به فروش برسانید، باید در سایت خود صحبتی از این مطلب به میان آورید. اما گاهی ‏اوقات انتخاب های بیشتری در پیش روی شماست. اگر قصد شما از طراحی یک سایت ترویج ‏و تبلیغ هتلتان است باید امکاناتی را برای مشتریان در وب سایت خود در نظر بگیرید. به طور ‏مثال آنها باید بتوانند هتل شما را به صورت آن لاین رزرو کنند و یا اینکه فقط با شماره ای که بر روی ‏سایت قرار می دهید تماس بگیرند‎.هرچند که با کمی جستجو در فضای وب متوجه می شویم اغلب وب سایت ها مانند کاتولوگ هایی هستند که به معرفی شرکت و نمایش خدمات یا محصولات می پردازند اما ممکن است شما به دنبال هدف دیگری باشد و این هدف، ساختار سایت شما و به دنبال آن هزینه آن را تغییر خواهد دارد. همچنین شما باید تلاش کنید که متناسب با بودجه خود با کیفیت ترین و ارزان ترین فرد یا شرکت طراحی وب سایت را پیدا کنید. از جمله راه هایی که می توان از کیفیت کار مطمئن شد نگاهی به رزومه و نمونه کارهای طراح وب سایت می باشد.

7- داشتن یک توافقنامه یا قرارداد جامع
از آنجا که از هر حرف و گفته برداشتن های بیشماری می شود و همجنین حرف ها ممکن است به فراموشی سپرده شوند، برای جلوگیری از سوء تفاهم لازم است یک قرارداد طراحی سایت جامع با فرد یا شرکت طراحی کننده وب سایت خود داشته باشید. در زیر یک نمونه قرارداد را می توانید مشاهده نمایید:

 

بسمه تعالی

موافقتنامه
موضوع پيمان:
برنامه نویسی وب سایت فروشگاه الکترونیک اختصاصی بر پایه سیستم مدیریت محتوا جوملا

کارفرما :
……………………………….

مجری : شرکت دنیای فن آوری آکام
مهدی یوسفی - مدیرعامل

تاريخ : ........................................


اين موافقتنامه به همراه کلیه مدارک الحاقی آن که يک مجموعه غير قابل تفکيک است و پيمان ناميده مي شود بین ...................فرزند ....................... با شماره ملی ........................ که در اين پيمان کارفرما ناميده مي شود از يک سو و شرکت دنیای فن آوری آکام با شماره ثبت ........ و شناسه ملی .......... و شماره نظام صنفی رایانه ای 3401063 که در اين پيمان مجری ناميده مي شود از سوي ديگر طبق مقررات و شرايطي که در اسناد و مدارک اين پيمان درج شده است منعقد مي گردد
ماده 1- موضوع، امکانات و مبلغ قرارداد:
موضوع قرارداد عبارت است از طراحی و برنامه نویسی وب سایت فروشگاه الکترونیک اختصاصی بر پایه سیستم مدیریت محتوا جوملا به شرح زیر:

عمومی و پیش نیازها
نصب سیستم مدیرت محتوای جوملا و ساخت پایگاه داده ها روی هاست
امکانات
- برنامه نویسی قالب جوملا به صورت ریسپانسیو ( نمایش صحیح در انواع دستگاه های کامپیوتر، تبلت و موبایل )
- دارای پنل مدیریتی: پنل مدیریتی که کار با آن ساده است، و یادگیری آن نیز آسان است و مطابق با الگوی جوملاست.
- امکان ایجاد تعداد نامتناهی دسته محصول : بدین صورت که بتوان برای هر دسته محصول فیلدهای خاصی را در نظر گرفت. به عنوان مثال فروشگاه شما می تواند شامل دو مجموعه ی لپ تاپ با فیلد های CPU - RAM - VGA ..... و موبایل با فیلدهای تعداد سیم کارت - مشخصات دوربین - نسخه ی سیستم عامل ..... باشد. هنگام افزودن محصول با توجه به قرارگرفتم محصول در دسته ی مورد نظر, می توان فیلدهای سفارشی مرتبط با محصول را مقدار دهی کرد. این ویژگی به کارفرما این امکان را می دهد که این نرم افزار برای راه اندازی هر نوع فروشگاهی استفاده نماید.
- امکان فیلترینگ بر اساس مشخصه های محصول: دو نوع فیلتر مد نظر می باشد، فیلتر اصلی در بالای محصولات و فیلتر فرعی در سمت راست سایت ( یا هر جا مورد نظر کارفرما باشد ) قرار خواهد گرفت.
- امکان مقایسه محصولات: کاربر امکان افزودن محصولات به لیست مقایسه را خواهد داشت و با کلیک بر روی آیکون مقایسه، از قیمت گرفته تا دیگر مشخصه های فنی محصولات با یکدیگر مقایسه می شوند.
- امکان نظر دهی به محصولات: کاربران می توانند نظر خود را در مورد هر وحصول بنویسد و این نظرات پس از تایید مدیر وب سایت برای دیگر کاربران نمایش داده خواهد شد.
- امکان مرتبط کردن محصولات یکسان: به عنوان نمونه تمام ویژگی های محصول به جز رنگ و قیمت یکسان است

- گالری تصاویر برای محصولات: هر محصول می تواند شامل 4 تصویر باشد
- تعریف منو به همراه  زیر منو: قادر می باشیم با این امکان برای فروشگاه خود منو در نظر داشته باشیم و دسته های مختلف محصولات را به منوها مربوط نماییم. (ایجاد تعداد نا متناهی منو و صفحه به صورت درختی و چندسطحی برای فروشگاه)
- امکان ارتباط مستقیم با کامپوننت مدیریت کاربران جوملا و استفاده ی فروشگاه از این امکانات از قبیل گروه بندی کاربران و تعریف سطوح دسترسی ( به عنوان نمونه می توان تعیین کرد که یک مدیر سایت به بخش نظرات کاربران و مدیری دیگر به بخش افزودن محصول دسترسی داشته باشد )
- ماژول محصولات پیشنهادی: بدین صورت که مدیر سایت در قسمت مدیریت، محصولات مرتبط به هم را مشخص می کند و کاربر در هنگام مشاهده محصول، محصولات مرتبط را نیز مشاهده می نماید.
- بخش هدیه: بدین معنی که مدیر سایت می تواند برای هر دسته محصول یک یا چند دسته هدیه را مشخص می کند و کاربر در هنگام خرید با مارک دار کردن دکمه ی هدیه لیست این محصولات از قبیل جعبه و .... را مشاهده می نماید. همچنین نرم افزار باید به گونه ای باشد که در صورت انتخاب هدیه مبلغی به فاکتور اضافه شود یا نشود.
- امکان نمایش مکان فروشگاه بر روی گوگل مپ
- امکان تعریف کد تخفیف : این کد از تاریخ تا تاریخ مورد نظر کارفرما قابل استفاده است، به عنوان مثال مدیر سایت می تواند یک کد تخفیف 10 درصدی به مناسبت اعیاد شعبانیه تعریف کند.
- نوسان قیمت دسته های محصول: بدین معنی که مدیر سایت به راحتی می تواند قیمت محصولات یک دسته را A درصد (یا ریال) افزایش یا کاهش دهد.
- پیشنهاد ویژه: در صورتیکه یک یا چند محصول تخفیف خورده باشند به صورت اسلاید به همراه تخفیف قابل مشاهده می باشند.
- ماژول های پر فروش ترین ها- جدیدترین ها – تخفیفات
- امکان مشاوره آنلاین
- امکان صدور فاکتور و پرداخت دو مرحله ای: بدین صورت که کاربر پس از انتخاب محصول و صدور فاکتور باید منتظر تایید مدیر سایت باشد و در صورت موجود بودن کالا یک پیامک تایید به کاربر ارسال شود و در صورت ناموجود بودن محصول پیامکی حاوی لینک مشاوره به کاربر ارسال گردد.
- امکان تعریف انواع مدل های پرداخت: مدل پرداخت درگاه الکترونیک – مدل پرداخت کارت له کارت و مدل پرداخت در محل، که مدل پرداخت در محل مخصوص کاربران تهرانی است.
- امکان تعریف انواع مدل های ارسال: به عنوان مثال ارسال از طریق پیک یا ارسال از طریق پست و ... که هر مدل می تواند مبلغی را به فاکتور اضافه کند یا نکند.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو
- استفاده از استاندارد ها ی موتورهای جستجو در برنامه نویسی

ماده 2 – مدت زمان کار و مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت:
الف- مدت زمان اجرای این پروژه 45 روز برآورد گردید
تبصره1ـ تاريخ شروع اجراي قرارداد بعداز تاريخ  پیش پرداخت توسط کارفرما ، خواهد بود.
تبصره2ـ در صورت ضرورت كاري، مدت انجام قرارداد مي‌تواند با توافق طرفين افزايش یا کاهش يابد.
تبصره3-اگر كارفرما در طول مدت اجراي قرارداد،تغييراتي را در عمليات اجرايي موضوع    قرارداد درخواست نمايد. تغييرات مزبور پس از حصول توافق طرفين در خصوص زمان و هزينه اجرايي كار و مشروط به اينكه هزينه اجراي آن از 25 درصد مبلغ قرارداد تجاوز ننمايد، توسط مجری اعمال خواهد شد.
تبصره4- تغيير در نيازمنديها بايد در جلسات مطرح و بصورت مكتوب به تصويب نمايندگان طرفين قرارداد رسيده و صورتجلسات تنظيم شده آن پس از امضاي طرفين، به قرارداد الحاق گردد.

ب- مبلغ قرارداد
عنوان                                                      مبلغ (ریال)
برنامه نویسی موارد ذکر شده در بالا       
سورس کد و دایکیومنت اختصاصی           
مالیات بر ارزش افزوده (9%)         
جمع کل                           

ج- نحوه پرداخت در سه قسط به صورت زیر خواهد بود
• ..................... ریال معادل ........................... تومان در ابتدای پروژه به عنوان پیش پرداخت
• ............................ ریال معادل ............................... تومان 45 روز پس از تاریخ عقد قرارداد یعنی پس از پایان پروژه ( پایان پروژه پس از 45 زمانی است که برنامه نویس از طریق ایمیل و پبامک به کارفرما اعلام کند و کارفرما ایرادی در وب سایت اعلام ننماید. در صورت عدم اعلام اشکالات احتمالی توسط کارفرما تا حداکثر 5 روز ، پروژه بدون اشکال و تمام شده تلقی خواهد شد  و درصورت اعلام اشکال در کمتر از 5 روز "مطابق موافقتنامه"توسط کارفرما، پیمانکار موظف به رفع ایرادات در حداقل زمان ممکن می باشد. لازم به توضیح است در این مرحله کارفرما فقط طی 2 مرحله می تواند نسبت به اعلام ایرادات اقدام نماید. بدین معنی که کارفرما باید تلاش نماید تمام ایرادات احتمالی سایت را به صورت یکجا به پیمانکار اعلام نماید )
• .........................ریال معادل ......................... تومان زمانی خواهد بود که کارفرما درخواست سورس کد و دایکومنت را نماید.

ماده 3- محل انجام كار :
مجری مسئوليت كامل اجراي صحيح موضوع قرارداد را عهده دار مي‌باشد و اجراي كار به منظور تهيه و تدوين پروژه، در شرايط معمول در محل كار مجری خواهد بود.

ماده 4- تعهدات مجری و كارفرما:
الف) تعهدات مجری:
- همكاري و تعامل با ناظر و نماينده كارفرما و مدير اجرايي پروژه
 - انجام به موقع تعهدات
- تحويل به موقع محصول قرارداد
- قرار دادن سورس کد و دایکومنت نرم افزار در اختیار کارفرما در صورت پرداخت هزینه
- پشتیبانی رایگان یک ساله
- تبصره ی 5- موارد معمول پشتیبانی عبارتند از رفع ایرادات، تضمین امنیت، پاسخگویی تلفنی در ساعات اداری و غیر تعطیل
- تبصره ی 6- در صورتیکه موارد دیگری از پشتیبانی مثلا اضافه کردن امکانات نرم افزار مد نظر کارفرما باشد، برآورد هزینه می گردد.
- تبصره ی 7-  در صورت نیاز کارفرما به پشتیبانی بیشتر از یک سال ، قرارداد دیگری به عنوان پشتیبانی بین کارفرما و مجری منعقد می گردد.

ب)  تعهدات کارفرما  :
كارفرما متعهد مي‌شود كه همكاري لازم را با پيمانكار معمول و هزينه مربوطه را تقبل خواهد نمود.
1- کارفرما متعهد می شود محدودیت های مربوط به سرعت اینترنت و برنامه نویسی را بپذیرد و هیچ خواسته ی نامتعارفی نداشته باشد
2-كارفرما موظف است مبالغ ماده 2 قرارداد را در هر مرحله به پيمانکارپرداخت نمايد.
3-ايجاد ارتباط و هماهنگي بين نماينده كارفرما و نماينده مجری در جهت ارائه به موقع اطلاعات و مستندات مورد نياز مجری در ارتباط با موضوع قرارداد.
4-بررسي و ارائه اظهار نظر كتبي (ایمیل) در خصوص خروجيهاي ارسالي مجری با ذكر اشكالات، موارد مغاير يا اصلاحات مورد نظر (مشروط بر اينكه اصلاحات درخواستي خارج از موضوع قرارداد نباشد) به صورت مستدل و يا تاييد خروجيها حداكثر طي 5 روز از تاريخ تسليم آنها.
5-كارفرما متعهد است طي 5 روز نسبت به تاييد يا رد  هر يک از مراحل انجام کار، گزارش ها، مستندات  و خروجي‌هاي ارائه شده توسط مجری، اقدام نمايد،که تاخير بيش از مدت مذکور به منزله تائيد مراحل انجام شده و موارد ارايه شده است.
6-همكاري مستمر با كارشناسان مجری در هنگام شناخت وضع موجود، در مدت زمان اعلام شده توسط مجری.
تبصره8- چنانچه عدم پاسخگویی كارفرما ،نماينده كارفرما و يا کارشناسان کارفرما، در جلساتي تلفنی  كه به منظور تصميم گيري يا بررسي موارد مندرج در فوق تشكيل مي‌گردد ،و يا عدم پرداخت هاي به موقع كارفرما بر اساس ماده 2، و يا تاخيردر انجام وظايف و تكاليف كارفرما موجب تاخير در اجراي قرارداد گردد، تاخير مزبور به مدت قرارداد اضافه مي‌شود .
7-تولید محتوا و تصاویر جهت بارگذاری در وب سایت
ماده 5- فسخ قرارداد:
عدم اجراي صحيح و كامل هر يك از مواد اين قرارداد تخلف محسوب مي‌شود و در صورت تخلف هر يك از طرفين از تعهدات ناشي از قرارداد، طرف ديگر حق خواهد داشت قرارداد را فسخ و خسارات ناشي از فسخ را طبق نظر کميسيون حل اختلاف (ماده 7)، تشخيص و تعيين نمايد.
ماده6ـ فورس ماژور
موارد مربوط به حالت اضطراري و وقوع حوادث غير مترقبه كه منجر به عدم امكان اجراي قرارداد گردد با تاييد نمايندگان طرفين، بنا به مفهوم و تعريف آن به موجب قوانين جمهوري اسلامي ايران، براي طرفين قابل اجرا مي‌باشد.
موارد حقوقی این قرارداد مطابق با مقررات جاری جمهوری اسلامی ایران می باشد

ماده 7- حل اختلاف :
در صورت بروز اختلاف بين طرفين قرارداد اعم از اينكه مربوط به اجراي تعهدات موضوع قرارداد يا تعبير و تفسير هر يك از موارد قرارداد يا شرايط انجام كار باشد، چنانچه طرفين نتوانند موضوع اختلاف را از راه مذاكره و توافق رفع نمايند،طرفين مكلف به قبول و اجراي نظريه کميسيوني متشکل  از نمايندگان کارفرما ، پيمانکار ويك نفر مرضي الطرفين مي‌باشند. همچنین در صورت بی دلیل قرارداد از طرف کارفرما مبلغ پیش پرداخت به عنوان خسارت ضبط خواهد شد.در مورخه  .............................. اين قرارداد در 8 ماده و8تبصره ، مبادله گرديد.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید