طراحی سایت اگر مطابق با معیار های گوگل صورت گیرد می تواند بسیار کارآمد باشد. با رعایت اصول و استانداردهای موتورهای جستجو به شما کمک میکنیم تا شانس خود را برای دیده شدن افزایش دهید،‌ اگرچه اینکار زمانبر و خسته کننده به نظر می آید ولی جذب یک مشتری بیشتر از جانب شما برای ما اهمیت ویژه ای دارد. در طراحی سایت حرفه ای یک سری نکات اساسی وجود دارد که رعایت کردن آنها سبب جذاب تر شدن سایت شما از دیدگاه کاربر می شود:

1- هدف از طراحی سایت

یک سایت حرفه ای سایتی است که نیاز کاربر را برآورده سازد. در طراحی سایت هدف از طراحی بسیار مهم است. باید ابتدا این امر روشن شود هدف ما از طراحی این سایت چه بوده و بازدیدگنندگان قرار است هنگام ورود به سایت ما با چه بخش هایی مواجه شوند. هدف شما از راه اندازی یک وب سایت خاص چیست؟آیا به دنبال افزایش فروش هستید؟ آیا هدف شما اطلاع رسانی است؟ و یا فقط به عنوان نشانه ای برای حضور آنلاین خود قصد در طراحی سایت دارید؟ قبل از طراحی وب سایت هدف خود را مشخص و در راستای آن هدف از قابلیت های طراحی خود استفاده کنید.به طور قطع طراحی سایتی که بابت فروش کالایی خاص صورت گرفته از همه لحاظ با سایتی که با هدف آموزش طراحی شده متفاوت است.

2- نظم و انسجام در مطالب سایت

در طراحی سایت حرفه ای برقراری ارتباط سریع کاربر با مطالب و بخش های سایت بسیار حایزاهمیت است. یکی از تاکتیک های موثر در این امر دسته بندی منظم بخش های مختلف سایت می باشند تا کاربر بتواند به راحتی بخش هدف را پیدا کند. در نوشتن مطالب سایت باید عناوین و سرفصل ها به صورت واضح باشد و ارتباط لازم بین عنوان و مطلب وجود داشته باشد. این امر کمک می کند تا کاربر راحت تر مطلب مورد نظر خود را در سایت پیدا کند. از عکس های واقعی استفاده کنید و از بکارگیری تعداد زیادی عکس و بزرگ نمایی خودداری کنید زیرا باعث می شود افراد به خدمات شما اطمینان نکرده و فکر کنند که شما بیش از حد خود را بزرگ می کنید.  عکس ها باید خاص تر،  انسانی تر و فردی تر باشند. عکس هایی از تیم خود یا مشتریانی بگذارید که در حال تعامل با تجارت شما هستند.  این کار می تواند کارمندان را نیز تشویق کند و حس شهرت و افتخار داشته باشند.  عکس هایی از دفتر خود را نیز می توانید در صفحه اطلاعات تماس بگذارید. این عکس ها حتما باید واقعی بوده و کیفیت خوبی داشته باشند. مطمئن شوید که کیفیت عکس ها خوب است و عکس ها هدفمند هستند.

3- اندازه و نوع فونت

به طور کلی بهتر است در طراحی سایت از فونت و قلم استاندارد استفاده شود تا کاربر به راحتی بتواند مطالب را بخواند. استفاده از فونت های با سایز ریز و فانتزی و یا شکسته توانایی کاربر در خواندن مطالب را پایین می آورد. این امر موجب خستگی بازدیدکننده شده و باعث می شود که کاربر تمایل به خواندن مطالب را نداشته باشد. وقتی کاربری وارد صفحات سایت شما میشود باید بتواند به راحتی مطالب شما را بخواند و نیازی به زوم کردن نداشته باشد و همچنین برای طراحی سایت خود فونتی انتخاب کنید که با تمامی مرورگرها سازگاری کامل داشته باشد و به صورت درست نمایش داده شود.

4- رنگ

استفاده صحیح از رنگ ها در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد. در طراحی سایت استفاده از رنگ های متضاد برای متن و پس زمینه باعث سهولت در خواندن می شود چرا که تشخیص آن برای چشم را حت تر است. استفاده از رنگ های مکمل در طراحی سایت باعث ایجاد تعادل و هماهنگی در سایت می شود. استفاده از رنگ های تند ایجاد جنب و جوش در سایت می کند و بهتر است از این نوع رنگ ها کمتر و فقط برای قسمتهایی که می خواهیم در نظر بازدیدکننده جلب توجه کند استفاده کنیم.انتخاب سایتی که در حال طراحی قالب آن هستید چه موضوعی دارد؟ سایت هایی که علمی و تحقیقاتی هستند و بیشتر محتوی و مقالات در آنها مهم است باید رنگ بندی ساده داشته باشند. مانند متن سیاه با پس زمینه سفید. زیرا کاربر مدت زیادی در این سایت ها برای خواندن مقالات وقت صرف میکند که رنگ بندی ساده از خستگی چشم کاربر جلوگیری میکند ولی در طراحی سایت های فروشگاهی و خدماتی بهتر است از رنگ های شاد و تند استفاده شود. خصوصا برای دکمه ها و نوشته های خاص تا توجه مشتری برای کلیک کردن یا ثبت نام بیشتر جلب شود. استفاده از رنگ های تند فقط باید در بخش هایی از سایت باشد که قصد دارید توجه کاربر جلب شود و اگر در همه جای سایت از رنگ های تند و با کنتراست بالا استفاده کنید باعث خستگی کاربر و نارضایتی او از طراحی سایت شما خواهد بود.

5- تصاویر

در طراحی سایت انتخاب یک تصویر مناسب می تواند از هزاران کلمه قدرتمندتر باشد. انتخاب تصاویر در سایت باید متناسب با موقعیت و هدف سایت باشد. مخاطبان به طور معمول با تصویر ارتباط بهتری برقرار می کنند پس تصاویر بهتر است باکیفیت بوده و با دقت انتخاب شوند. بدون شک هیچ کاربری از دیدن یک سایت خشک و بی روح لذت نخواهد برد. برای بخش های مختلف سایت از تصاویر مرتبط و با کیفیت استفاده کنید. این در طراحی سایت بسیار مهم است چون استفاده از تصاویر هم قوانین خاص خودش را داراست. که در ادمه توضیح میدم

* تصاویر برای استفاده به هنگام طراحی سایت باید خوب و با حجم کم انتخاب شوند تا باعث کاهش سرعت سایت شما نشود. توجه کنید که سرعت سایت یک فاکتور مهم در سئو و بهینه سازی سایت شما است که باید از ابتدای کار طراحی سایت همه جوانب را در نظر بگیرید.

* سایز تصاویر هم باید متناسب با مطلب شما انتخاب شود. برای یک مقاله یک تصویر با اندازه متوسط (۶۰۰X400) کافی است و برای منو ها و لوگوی سایت از تصاویر با سایز کوچک هنگام طراحی سایت استفاده کنید. استفاده از تصاویر بیش از حد بزرگ در مطالب باعث سنگین شدن صفحات سایت و در نتیجه کاهش سرعت بارگذاری سایت میشود.

* سعی کنید اگر مقالات طولانی مینویسید حتما از یک یا چند تصویر مرتبط در طراحی سایت خود استفاده کنید چون تصاویر هم باعث تنوع و رفع خستگی خواننده میشود و هم درک مطلب را برای او راحت تر میکند. یک تصویر مناسب و مرتبط گاهی بیش از چندین خط توضیح و متن به کاربر در درک مطلب کمک میکند. به کار بردن تصویر مناسب با موضوع از دیگر نکات مهم در طراحی سایت است.

6- مسیر یابی مطالب

در طراحی سایت مسیر یابی مطالب اهمیت ویژهای دارد. صفحات سایت باید به گونه ای طراحی و تنظیم شود که کاربر بتواند به راحتی در صفحات سایت جستجو کند و با کلیک کردن صفحات طراحی شده بخش هدف را پیدا کند. به طور معمول بهتر است مسیر یابی طوری طراحی شود کا کاربر با نهایتا سه بار کلیک کردن به مطلب هدف دسترسی پیدا کند. چرا که کلیک کردن های پی در پی در صفحات سایت برای رسیدن به مطلب مورد نظر باعث خستکی کاربر می شود. نکته مهم دیگه در طراحی سایت باید به منوها و مسیریابی آسان در سایت اشاره کرد. متاسفانه در بسیاری از طراحی سایت های ایرانی وقتی کاربر میخواهد به بخش مورد نظر برود دچار سردرگمی میشود.
به طور مثال یک سایت شرکتی که صفحه مخصوص استخدام دارد اما در منو های سایت بخشی به نام استخدام وجود ندارد و کاربر بعد از مراجعه به سایت باید تمامی صفحات سایت را به دنبال بخش مورد نظر بگردد و یا بی نتیجه سایت را ترک کند!
شما باید کوتاه ترین مسیر را برای دسترسی کاربر به مطالبتان هنگام طراحی سایت در نظر بگیرید. برای این کار میتوانید در ستون های کناری سایت از بخش بندی های مختلف استفاده کنید و قسمتهای پر کاربرد سایت خود را در آن قرار دهید. یک راه دیگر برای بهبود مسیریابی سایت قرار دادن نقشه سایت هنگام طراحی سایت است.

7- زمان بارگزاری سایت

اغلب کاربران از اینکه ثانیه ها وقت بگذارند و منتظر بمانند تا صفحه اصلی یک سایت بارگزاری و باز شود متنفرند! بنابراین بهتر است بهینه سازی تصاویر از لحاظ اندازه صورت گیرد تا صفحات سایت راحت تر باز شود.
بخش پایه و اساسی مربوط به سرعت سایت انتخاب یک هاست مناسب و بعد از آن استفاده از شبکه های توزیع محتوی یا CDN است.
بعد از این مراحل سایر مسائل مرتبط با سایت شما مربوط به نوع طراحی سایت و برنامه نویسی آن است که شما حتما باید رعایت کنید که در غیر این صورت هر چقدر مطالب مفید و کاربردی ارائه کنید اما سایت کندی داشته باشید رتبه خوبی در نتایج جست و جو نخواهید داشت. سرعت سایت جز نکات مهم در طراحی سایت است که همیشه باید تحت نظر قرار گرفته شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید