برای انتخاب روش مناسب طراحی سایت باید نیازمندی های وب سایت و مشتری مشخص گردند و بر اساس این نیازمندی ها و اهداف سایت روش مناسب طراحی سایت انتخاب شود. این احتیاجات باید تمام نیازهای بصری، فنی، محتوایی و از همه مهم تر تحلیلی را شامل شود. همچنین قبل از انتخاب روش طراحی و برنامه نویسی سایت باید بودجه مشتری نیز مشخص گردد و بر اساس نیازمندی ها، اهداف و بودجه بهینه ترین روش طراحی سایت اتخاذ گردد.
برای تعیین نیازمندی ها سوالاتی مانند زیر می تواند مفید باشد:
1- هدف از طراحی این سایت چیست؟
2- آیا سیستم از قبل نوشته شده ای (سیستم آماده) اهداف این سایت را به طور کامل برآورده می کند؟
3- در صورتیکه اهداف سایت با سیستم های آماده به طور کامل برطرف نشود، آیا می توان بهترین این سیستم های آماده را انتخاب و سفارشی سازی کرد تا تمام نیازهای سایت و مشتری را برآورده کرد؟
4- چه نوع محتوایی برای این وب سایت نیاز است؟
5- سایت چه ظاهری باید داشته باشد؟
6- چه نوع برنامه هایی باید ساخته شود؟
7- و .......


پس از پاسخ به سوالات فوق می توان یکی از روش های طراحی سایت را انتخاب نمود که این روش ها شامل موارد زیر است:
1- استفاده از سیستم های مدیریت محتوا (CMS):
 تقریبا تمام وب سایت ها نیازهای اولیه مشابهی دارند، به عنوان مثال همه وب سایت ها نیاز به درج- ویرایش و حذف مطالب دارند. همه وب سایت ها نیاز به مدیریت منوها، مدیریت کاربران، گالری تصاویر و امکاناتی از این دست دارند. لذا برنامه هایی به وجود آمد که این امکانات مشابه را برای شما فراهم می کند. در واقع سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System ) یک برنامه رایانه‌ای است که امکان انتشار، ویرایش و مدیریت محتوا، سازماندهی، حذف و همچنین نگهداری از طریق یک رابط مرکزی فراهم می‌کند. انواع مختلفی از سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد که معروف ترین و بهترین های آنها عبارتند از: جوملا ، وردپرس و دروپال. هر کدام از این سیستم های مدیریت محتوا مزایا و معایبی نسبت به هم دارند که بسته به اهداف و نیازمندی های وب سایت می توان یکی را انتخاب نمود. من در این مقاله قصد مقایسه سیستم های مدیریت محتوا با یکدیگر را به صورت فنی ندارم اما تفاوت فنی آنها چنان زیاد است که حتما قبل از انتخاب یکی از آنها باید اصلی ترین اهداف سایت مشخص گردد.
نکته قابل توجه این است که تمام این سیستم های مدیریت محتوا قابل توسعه اند، یعنی در صورتیکه 70 درصد نیازهای یک وب سایت با یکی از این سیستم های مدیریت محتوا مرتفع گردد می توان 30 درصد باقی مانده را با برنامه نویسی اختصاصی برای آن سیستم مدیریت محتوا برآورده کرد مشروط بر آنکه طراح سایت،ساختار، الگوریتم ها و کتابخانه های آن سیستم مدیریت محتوا را به خوبی بشناسد.
مزایای استفاده از سیستم های مدیریت محتوا:
 * هزینه کمتر:  سیستم های مدیریت محتوا رایگان هستند و هزینه ای که شما پرداخت می کنید تنها بابت طراحی و برنامه نویسی شکل ظاهری وب سایت است. همچنین در صورتیکه نیاز به توسعه ی سیستم مدیریت محتوای خاصی برای وب سایت شما باشد، شما تنها هزینه قسمت توسعه داده شده را خواهید پرداخت. لذا استفاده از سیستم های مدیریت محتوا ارزان تر از سایر روش هاست.
 * انسجام ، یکپارچگی و امنیت بیشتر: سیستم های مدیریت محتوا توسط شرکت های بزرگ دنیا طراحی و پشتیبانی می شوند و از آخرین متدهای برنامه نویسی جهت انسجام و یکپارچگی، کاهش کدهای تکراری و لذا افزایش سرعت سایت، به کار بردن آخرین روش ها جهت تامین امنیت وب سایت و بسیاری موارد دیگر استفاده می کنند. البته توجه به این نکته بسیاز ضروری است که در صورتیکه قصد توسعه یکی از این سیستم های مدیریت محتوا را توسط طراح سایت خود دارید باید اطمینان حاصل کنید که برنامه نویس سایت شما با این روش ها و متدها آشناست چرا که در صورت ناآشنایی با این متدها تمام انسجام و امنیت را نابود خواهد کرد!
* صرفه‌جویی در زمان: اگر بخواهید وبسایت خود را به صورت اختصاصی طراحی کنید باید ماهها زمان برای آن صرف کنید در حالی طراحی سایت در قالب یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS از پیش طراحی شده حتما زمانی بسیار کمتر لازم خواهید داشت.
2- برنامه نویسی اختصاصی:
در صورتیکه اهداف و نیازمندی های وب سایت حتی با توسعه سیستم های مدیریت محتوا برآورده نگردند ( که احتمالی بسیار ضعیف است ) نیاز به برنامه نویسی اختصاصی خواهیم داشت. در اینجا نیز با توجه به نیازمندی های وب سایت باید مشخص شود که بهتر است از چه زبان برنامه نویسی و در مرحله بعد از چه فریم ورکی ( FrameWork ) استفاده شود.

شما برای انتخاب هر یک از روش های طراحی سایت نیاز به مشورت با یک متخصص خواهید داشت که مسلط به همه موارد گفته شده باشد زیرا درصورتیکه از فرد غیر متخصص مشورت بگیرید و یا بررسی خود را صرفا محدود به جستجو در گوگل کنید  به بهترین روش طراحی و برنامه نویسی سایت نخواهید رسید. هستند بسیار افراد و وب سایت هایی که با توجه به محدودیت دانش فنی خود سعی در توجیه و جلب مشتری حتی با مشاوره نادرست دارند. به یقین می توان گفت تمام طراحان وب سایت با سیستم های مدیریت محتوا آشنا هستند و لذا درصورتیکه وب سایت شما نیاز به توسعه سیستم مدیریت محتوا نداشته باشد هر کسی ( حتی خود شما با کمی آموزش) به خوبی از عهده کار برخواهد آمد اما زمانی که پای توسعه سیستم مدیریت محتوا به میان می آید افراد کمی قادر به انجام آن خواهند بود. درواقع توسعه ی سیستم مدیریت محتوا از برنامه نویسی اختصاصی نیز به دانش بیشتری نیاز دارد زیرا لازم است برنامه نویس به آخرین متدهای برنامه نویسی ( جهت حفظ انسجام، یکپارچگی، امنیت و سرعت که در بالا نیز اشاره شد ) مسلط باشد..


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید