امروزه با استفاده از ابزارها و امکانات آماده می توان به راحتی یک وب سایت طراحی کرد، اما در صورتیکه نیاز به پیاده سازی دقیق خواست مشتری وجود داشته باشد نیاز به برنامه نویسی وب می باشد.

تقریبا همه جا کسانی که طراح وب هستند  خود را برنامه نویس وب می نامند و یا حتی می دانند! به طوریکه امروزه عبارت طراح سایت و برنامه نویس سایت در جامعه و در تبلیغات بجای یکدیگر استفاده می شود. بنابراین ما در این مقاله می خواهیم تا تفاوت طراحی وب سایت و برنامه نویسی وب سایت را بیان  کنیم.

طراح وب به کسی میگویند که اساس کار وی بر روی ظاهر و زیبایی وب سایت است.ابزار کار اولیه یک طراحان قلم و کاغذ است.طراحان وب افراد خلاق و احساس مداری هستند که برای یک طراحی در وحله اول طرح خود را از داخل ذهنشان به روی کاغذ انتقال میدهند و روی آن فکر میکنند.بیشتر تمرکز یک طراح بر روی جذب نگاه مخاطبان است و حسی که ظاهر وب سایت در بیننده ایجاد میکند.از جمله ویژگی های طراحان وب می توان به بینش قوی،خلاقیت بالا و توانایی زیاد در تصویر سازی ذهنی اشاره کرد.عمده کار یک طراح وب بر روی رنگ ها و طرح هاست.طراحان وب علاقه زیادی به ابداء ایده های جدید دارند.آنها معمولا طرح های خود را بر اساس مد روز و تکنیک های جدید میزنند.زیرا یک ضرب المثل خیلی قدیمی هست که میگوید : عقل مردم به چشمشان است!هرچه طرح جدید تر و زیبا تر باشد افراد بیشتری میپسندند.

بر خلاف طراحان وب عمده کار برنامه نویسان با کیبورد است.آنها همه چیز سایت را به شکل کد میبینند.هزاران خط کد بایذ نوشته شود تا یک وب سایت پیکر بندی شود.کار برنامه نویسان روی ساز و کار درونی سایت و اسکلت آن است.یک برنامه نویس خوب باید به چندین زبان برنامه نویسی همزمان مسلط باشد.از جمله ویژگی های برنامه نویسان می توان به منطقی بودن،تفکر خطی و فنی اشاره کرد.معمولا برنامه نویسان وب یک نگاه شخصی به برنامه نویسی دارند.آنطور که خودشان بر اساس تجربه شان تشخیص دهند عمل میکنند.

با اینکه طراحان وب و توسعه دهندگان وب ممکن است جدا از هم در اتاق های جداگانه یا حتی در کشورهای جداگانه کار کنند ولی هر کدام نیاز به مهارت های یکدیگر دارند تا یک وب سایت را کاملاً ایجاد نمایند. بنابراین آن ها باید با هم کار کنند. در گذشته توسعه دهندگان وب و طراحان وب دو شغل جدا و مجزا بودند. اما امروزه با حضور گسترده ی سیستم های مدیریت محتوا (CMS) یک طراح وب به راحتی می تواند مدعی برنامه نویسی وب باشد. سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که توسط برنامه نویسان وب ایجاد شده و توسط طراحان وب استفاده می گردد. در واقع سیستم مدیریت محتوا شامل امکاناتی است که تمام وب سایت ها بدان نیاز دارند. اکثر وب سایت ها امکانات مشابهی دارند، از امکانات مشترک تمام وب سایت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سیستم مدیریت صفحات و اخبار
سیسام مدیریت منوها
سیستم مدیریت کاربران
سیستم نظرسنجی
سیستم مدیریت تبلیغات وب سایت
سیستم آمار بازدید کنندگان
و ......

روال کار بدین صورت است که طراح وب سایت ابتدا طرح گرافیکی را به HTML تبدیل کرده و سپس به یک قالب قابل نصب بر روی سیستم مدیریت محتوا تبدیل میکند، در این صورت وب سایت طراحی شده توسط طراح وب سایت از تمام امکانات سیستم مدیریت محتوا بهره مند می گردد.
سیستم های مدیریت محتوا به صورت ماژولار ( قسمت های قابل تفکیک ) طراحی می شوند بدین ترتیب در صورت نیاز به یک وب سایت فروشگاهی کافیست یک سیستم مدیریت محتوا را نصب و ماژول فروشگاه ساز را بر روی آن نصب کرد!

در اینصورت ممکن است این سوال مطرح گردد که دیگر چه نیازی به برنامه نویسان وب است؟ همانطور که قبلا اشاره کردم برنامه نویسان وب همان کسانی هستند که سیستم های مدیریت محتوا را می نویسند و یا توسعه می دهند، به عبارت بهتر بدون وجود برنامه نویسان وب کاری از دست طراحان وب سایت ساخته نیست! برای روشن شدن مطلب به یک مثال توجه نمایید:
فرض کنید که شما به عنوان  مدیر یک شرکت حمل و نقل نیاز به وب سایتی دارید که علاوه بر امکانات معمول تمام وب سایت ها محاسبات کارکرد خودروها را نیز انجام دهد، بدین صورت که هر یک از مسئولین خودرو با سطح دسترسی معین، اطلاعات مربوط به ساعت کارکرد، کیلومتر و ..... را در وب سایت وارد کرده و سپس سرپرست وب سایت با تایید کارکرد آنها، به راحتی محاسبات مربوط به حقوق و دستمزد را انجام دهد. از آنجا که این امکان جزء امکانات معمول وب سایت ها نیست هیچ افزونه ای برای سیستم های مدیریت محتوا در این خصوص نوشته نشده است. در اینجا برنامه نویس وب با توسعه ی سیستم مدیریت محتوا و اضافه نمودن این امکان، خواسته ی مشتری را به بهترین شکل برآورده میکند زیرا اولا نیاز به دوباره نویسی امکانات معمول و عام وب سایت ها نیست چون از قبل در سیستم مدیرت محتوا نوشته شده و قابل استفاده اند و بدین ترتیب در هزینه بسیار صرفه جویی می شود و ثانیا تمام خواسته های مشتری خود را برآورده می کند چون قادر به توسعه ی سیستم های مدیریت محتوا است.


تقریبا تمام شرکت های طراحی وب سایت از یک تیم چند نفره تشکیل شده اند که هر بخش از این تیم مسئول یک قسمت از کار می باشد ( طراحی و یا برنامه نویسی ). همکاری طراح و توسعه دهنده دارای جنبه های منفی نیز هست از  جمله: اگر قرار باشد که یک طراح حرفه ای و یک برنامه نویس حرفه ای در کنار یکدیگر کار کنند هزینه ای شرکت بالا می رود و در نهایت این هزینه را باید مشتری بپردازد; و اگر قرار باشد آن دو دور از یکدیگر بر روی یک پروژه کنند هماهنگ کردنشان کار طاقت فرسا و زمانبری است.

درصورتیکه یک نفر هم طراحی وب سایت را بداند و هم برنامه نویسی وب سایت را، هم پیکربندی سرور را بداند و هم برنامه نویسی کلاینت را، می توان او به تنهایی یک تیم موفق دانست زیرا با یک دید کلی تمام جنبه های کار مشتری را می سنجد و محدودیت ها یا هم افزایی هایی که هر قسمت برای دیگر قسمت ها به وجود می آورد را به خوبی میداند. خیلی به ندرت و شاید انگشت شمار کسی را پیدا میکنید که تمام این موارد را به صورت حرفه ای بداند اما اگر پیدا کردید  توصیه می شود طراحی سایت خود را به آن ها بسپارید.

من بعد از 11 سال کار و مطالعه روی توسعه ی سیستم های وب توانسته ام تمامی این موارد را بیاموزم و افتحاری است که بتوانم در خدمت شما بزرگواران باشم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید